Zez to choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Wiążą się z nią różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. Zez bardzo często objawia się u osób w młodym wieku. Nieleczone objawy mogą doprowadzić do stałych oraz nieodwracalnych skutków.
Rodzaje zeza oraz zagrożenia z nim związane.
Jak już wiemy zez to zaburzenie widzenia. Występują jednak dwa rodzaje zeza: pierwszy z nich to zez rozbieżny przy którym spojrzenie skierowane jest w jedną stronę poza twarz. Drugim rodzajem zeza jest zez zbieżny przy którym spojrzenie skierowane jest ku środkowi twarzy. Z zezem naprzemiennym natomiast mamy do czynienia, gdy objawy występują w obu gałkach ocznych. Nieleczony zez może prowadzić do bardzo poważnych oraz nieodwracalnych w skutkach zagrożeń dla naszego zdrowia, więc nie należy w żadnym wypadku go bagatelizować, gdyż nie jest to tylko i wyłącznie defekt kosmetyczny. Zez może prowadzić do wad postawy, gdyż reakcją obronną organizmu jest pochylanie głowy w jedną ze stron, zez negatywnie wpływa na mózg, ponieważ nie jest on w stanie prawidłowo przetwarzać obrazów. U dzieci natomiast zez może objawiać się również niedowidzeniem z powodu tłumienia jednego z obrazów.
Objawy posiadania zeza.
W przypadku osób dorosłych pacjent może widzieć podwójnie, zwłaszcza wtedy gdy zez pojawia się nagle i niespodziewanie. Natomiast przyczyna często uwarunkowana jest genetycznie. U dzieci zez zauważalny może być już nawet tuż po narodzeniu. Zeza jednak mogą powodować również choroby takie jak zaburzenia rozwoju, nowotwór, choroba narządu wzroku. Jednymi z najczęściej występujących objawów są mrużenie, przymykanie oczu, brak ruchu oka w danym kierunku. Istnieje jednak coś takiego jak zez ukryty, który objawia się dopiero przy zasłonięciu jednego oka.
Jak leczyć zeza?
W przypadku osób dorosłych. Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, który prawidłowo rozpozna chorobę i postawi diagnozę. Nie należy bagatelizować tego schorzenia, gdyż jak napisaliśmy wyżej powoduje on wiele nieprzyjemnych dla organizmu objawów. Leczeniem zeza zajmuje się lekarz strabolog. W zdecydowanej większości zez korygowany jest operacyjnie. Taki zabieg polega na odpowiednim wzmocnieniu oraz osłabieniu niektórych mięśni znajdujących się w naszej gałce ocznej, które odpowiadają za prawidłowe poruszanie się naszego oka. Drugim ze sposobów leczenia zeza jest zastrzyk z toksyny botulinowej, który częściowo paraliżuje mięśnie oka. W obu przypadkach czas rekonwalescencji po zabiegach trwa ok dwóch tygodni. Po zabiegu należy odpoczywać oraz stosować specjalne krople do oczu.
Leczenie zeza u dzieci wygląda nieco inaczej. Najpierw stosowane są nieinwazyjne metody. Ponieważ narząd wzroku dziecka stale się rozwija należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Wtedy są o wiele
większe szanse na wyleczenie zeza najprostszymi metodami. Bardzo prostym i nieinwazyjnym sposobem na leczenie zeza są specjalne okulary korekcyjne oraz różnego typu ćwiczenia. Ćwiczenia polegają na ruchomości gałek ocznych, dobiera je specjalnie do potrzeb dziecka specjalista. Regularne ćwiczenia w większości przypadków skutkuje całkowitym wyleczeniem małego pacjenta z zeza. W nielicznych przypadkach jednak ćwiczenia nie wystarczą. Wtedy dziecko poddane jest również zabiegowi, który przeprowadza się w całkowitym znieczuleniu, a następnie potrzebna jest rehabilitacja. Przeprowadzony odpowiednio zabieg pozwala na całkowitą poprawę wady wzroku.
Po więcej informacji o soczewkach kontaktowych zapraszamy na nasz fanpage na facebooku i instagramie.
Dostawa pod Twoje drzwi, ekspresowa wysyłka po złożeniu zamówienia!
Ekspresowa dostawa
Szeroki wybór bezpiecznych metod płatności.
Obsługiwane płatności
Bezpieczne zakupy oraz dane osobowe dzięki zabezpieczeniom szyfrującym oraz SSL.Bezpieczne zakupy
Tylko oryginalne i markowe produkty od renomowanych producentów. Oryginalne produkty
🍪 Używamy plików cookies w celu zapewnienia najwyższej jakości obsługi. Korzystając z naszej witryny wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w Twoim urządzeniu.