Opublikowano

Mity o soczewkach kontaktowych

mity na temat soczewki kontaktowe

Mity o soczewkach kontaktowych.

Mity o soczewkach kontaktowych są powszechne. Soczewki kontaktowe to bez wątpienia bardzo innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie optyki. Dzięki nim wiele osób może funkcjonować w komfortowych warunkach oraz wykonywać swoje zawody bez trudu.

Chociaż soczewki kontaktowe są bardzo praktyczne i pomagają naprawdę dużej ilości osób z wadą wzroku, to narosło wokół nich bardzo wiele mitów. W tym blogu pokażemy wam które informację tylko mity związane z  soczewkami kontaktowymi. 

MIT #1 SOCZEWKA KONTAKTOWA MOŻE SIĘ WSUNĄĆ NA TYŁ GAŁKI OCZNEJ

Gałka oczna została skonstruowana tak, aby ciało obce nie mogło przemieścić się za przednią część gałki ocznej. Nasze oko zostało pokryte specjalną membraną (spojówka), która jest połączona z wewnętrzną częścią powieki. Soczewka kontaktowa powinna być dobrana tak, aby nie ruszała się za bardzo, ale też nie stała w miejscu. Przy noszeniu soczewek kontaktowych najważniejszy jest komfort użytkowania i odpowiednia ruchomość soczewki. Soczewka po kontakcie z palcem powinna się przesunąć, a następnie wrócić po chwili na swoje miejsce.

MIT #2 W OKULARACH KOREKCYJNYCH WIDZI SIĘ LEPIEJ NIŻ W SOCZEWKACH

Soczewki kontaktowe są przyległe do samej gałki ocznej, więc często dzięki soczewce kontaktowej widzimy nawet lepiej niż w samych okularach korekcyjnych. Możemy to porównać do przeźroczystej taśmy klejącej. Lepiej widzimy jakiś tekst gdy taśma klejąca jest przyklejona do tekstu,niż gdy taśma stanowi barierę między nami a tekstem.

Na szkłach okularów korekcyjnych często po jakimś czasie pojawiają się rysy, które również przyczyniają się do pogarszania widzenia przez nie. Okulary korekcyjne pomimo powłok oleofobowych często się brudzą, więc także może pogorszyć to widoczność. Soczewki kontaktowe nie parują i nie pękają, nawet deszcz nie wpływa na pogorszenie widoczności przez soczewki kontaktowe. Stwierdzenie, że gorzej widzimy w soczewkach kontaktowych to jest nie tylko mit, a antyreklama!

MIT #3 SOCZEWKI KONTAKTOWE WYPADAJĄ Z OCZU

Po raz kolejny dzięki samej budowie naszego oka soczewki kontaktowe nie mogą wypaść samoistnie z naszego oka. Soczewka kontaktowa może wypaść poprzez pocieranie oczu (pod warunkiem, gdy soczewki zostały źle dobrane). Dzięki soczewkom kontaktowym możemy uprawiać sporty bez obaw o wypadnięcie soczewek czy zniszczenie okularów. Sama budowa gałki sprawia, że soczewki bardzo mocno przylegają do powierzchni oka i nie powinny wypaść nawet przy najekstremalniejszych sportach. W trosce o zdrowie oczu warto umówić się na badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych, jak i na ich samą aplikację.

MIT #4 SOCZEWKI KONTAKTOWE ROZPŁYWAJĄ SIĘ NA OCZACH PRZEZ WYSOKĄ TEMPERATURĘ

Czasami niektórzy rozsiewają fałszywe informacje, że soczewki kontaktowe roztapiają się przy kontakcie z piekarnikiem, grillem czy ogniskiem. Soczewki kontaktowe przechodzą skomplikowany proces sterylizacji w temperaturze bliskiej 120°C i nie topią się. Ponadto soczewki kontaktowe skonstruowane są z wysokiej jakości hydrożelów i temperatura topnienia jest bardzo wysoka, więc nie mamy się czym martwić. Dopóki soczewki nie podpalimy to nic się z nimi nie stanie.

MIT #5 DZIECI NIE MOGĄ NOSIĆ SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Ten mit jest jednym z najbardziej szkodliwych mitów, a to dlatego że dzieci mogą najwięcej skorzystać na noszeniu soczewek kontaktowych. Dzięki soczewkom kontaktowym dzieci mogą normalnie funkcjonować, biegać, skakać czy grać w piłkę. Najważniejsze jest zachowanie dbałości o higienę samych soczewek kontaktowych w trakcie ich zakładania.

MIT #6 SOCZEWKI KONTAKTOWE DYSKWALIFIKUJĄ MAKIJAŻ

Nie trzeba rezygnować z soczewek kontaktowych ze względu na noszenie makijażu i na odwrót. Kluczową sprawą jest kolejność wykonania czynności. Najpierw zakładamy soczewki kontaktowe, a następnie wykonujemy makijaż. Ponownie podkreślamy jak ważne jest zachowanie higieny podczas noszenia soczewek kontaktowych. Dodatkowo przy rozpylaniu różnych aerozoli np. szamponu w spray’u zaleca się zamknięcie oczu podczas wypuszczania mikstury, ważne by drobinki preparatu nie dostały się na powierzchnię soczewki.

MIT #7 SOCZEWKI MOGĄ NAS ZRANIĆ

Soczewki kontaktowe są bardzo delikatne i miękkie. Ich materiał nie powoduje zadrapań ani skaleczeń, często soczewki kontaktowe używane są jako opatrunek dla oczu. Zadrapanie oczu może wywołać wyschnięta soczewka, która straciła swoją przydatność lub była źle pielęgnowana. 

Rzadziej problem stanowią niewłaściwie założone soczewki. Dzięki nowoczesnym technologiom, w dzisiejszych czasach ryzyko związane z noszeniem soczewek kontaktowych zostało maksymalnie zminimalizowane. 

MIT #8 PIELĘGNACJA SOCZEWEK JEST BARDZO SKOMPLIKOWANA

Jednodniowe soczewki kontaktowe po użyciu po prostu wyrzucasz do śmieci, a następnego dnia zakładasz nową świeżą parę. Natomiast soczewki kontaktowe wielorazowego użytku trzeba czyścić i i „nawadniać”. Czynność czyszczenia nie jest specjalnie skomplikowana, a po paru dniach staje się to bardzo naturalnym procesem dla każdego użytkownika. Na tym Blogu możesz dowiedzieć się jak zadbać prawidłowo o soczewki kontaktowe.

MIT #10 SOCZEWKI KONTAKTOWE WYSUSZAJĄ OCZY

Soczewki kontaktowe w większości są skonstruowane z materiału hydrożelowego, silikono-hydrożelowego, który jest w co najmniej w 30% uwodniony. Dzięki temu wiele soczewek kontaktowych utrzymuje bardzo dobre nawilżenie oczu. Niektórzy producenci gwarantują nawet 95% nawilżenia przez 16h. Wszyscy producenci starają się sprostać wyzwaniom i tworzą jak najlepsze soczewki pod kątem nawilżenia, alergiczności czy wygody użytkowania.

To były wszystkie mity o soczewkach kontaktowych.

Pamiętaj przed wyborem soczewek kontaktowych ważna jest konsultacja ze specjalistą. Dzięki specjaliście dobierzesz odpowiednie soczewki kontaktowe.

Po więcej mity o soczewkach kontaktowych zapraszamy na nasz fanpage na facebooku i instagramie.